ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Աննա Կարապետյանն ու հանձնաժողովի անդամներն ապրիլի 29-ին հանդիպել են Չեխիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի սահմանադրական եւ իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մարեկ Բենդայի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով չեխ խորհրդարանականներին Ազգային ժողովում՝ Աննա Կարապետյանը կարեւորել է երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը: Պատգամավորը նշել է, որ վերջին տարիներին երկուստեք գործակցության արդյունքում հայ-չեխական կապերը հասել են բարձր մակարդակի:
Հանձնաժողովի փոխնախագահն ընդգծել է Մարեկ Բենդայի դերը Չեխիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ բանաձեւի ընդունման գործում:
Կարեւոր է համարվել նաեւ բարեկամական խմբերի փոխայցերը, որոնք նպաստում են միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը, փորձի փոխանակմանը: Աննա Կարապետյանն անդրադարձել է հանձնաժողովի օրենսդրական գործունեությանը:
Մարեկ Բենդան հետաքրքրվել է թավշյա հեղափոխությունից հետո ընտրական համակարգում, ինչպես նաեւ տնտեսական, քաղաքական, իրավական ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքով, ձեռնարկվող քայլերով:
Հանձնաժողովի փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխում՝ բոլոր քաղաքական ուժերի մասնակցությամբ, ինչի մասին հայտարարությամբ հանդես է եկել խորհրդարանի ղեկավար Արարատ Միրզոյանը:
Հանձնաժողովի անդամներն անդրադարձել են խոսքի ազատությանը, կարեւորել մեզ մոտ եվրոպական իրավաքաղաքական մշակույթի ներդնումը, ժողովրդավարական կառույցների կատարելագործումը:

On April 29, the Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs Anna Karapetyan and the Committee members met with the delegation led by Marek Benda, the Chairman of the Committee on Constitutional and Legal Affairs of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic.
Welcoming the Czech parliamentarians in the National Assembly, Anna Karapetyan highlighted the development of the bilateral friendly relations. The deputy noted that in recent years, as a result of cooperation, the Armenian-Czech ties reached to a high level.
The Committee Deputy Chair underlined Marek Benda’s role in the adoption of the resolution on the Armenian Genocide recognition in the Czech Parliament.
The mutual visits of the Friendship Groups have also been considered important, which promote the development of the inter-parliamentary ties and the exchange of experience. Anna Karapetyan touched upon the legislative activity of the Committee.
Marek Benda was interested in the procedure of the reforms being implemented in the electoral system after the velvet revolution, as well as in the economic, political and legal spheres and the steps being taken.
The Committee Deputy Chair has informed that in the near future a reform of the Electoral Code is designed with the participation of all political forces, on which the Head of the parliament Ararat Mirzoyan has made a statement.
The Committee members touched upon the freedom of speech and emphasized the investment of the European legal-political culture and the improvement of the democratic structures.