ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Աննա Կարապետյանն ու հանձնաժողովի անդամներն ապրիլի 29-ին հանդիպել են Չեխիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի սահմանադրական եւ իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մարեկ Բենդայի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով չեխ խորհրդարանականներին Ազգային ժողովում՝ Աննա Կարապետյանը կարեւորել է երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը: Պատգամավորը նշել է, որ վերջին տարիներին երկուստեք գործակցության արդյունքում հայ-չեխական կապերը հասել են բարձր մակարդակի:
Հանձնաժողովի փոխնախագահն ընդգծել է Մարեկ Բենդայի դերը Չեխիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ բանաձեւի ընդունման գործում:
Կարեւոր է համարվել նաեւ բարեկամական խմբերի փոխայցերը, որոնք նպաստում են միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը, փորձի փոխանակմանը: Աննա Կարապետյանն անդրադարձել է հանձնաժողովի օրենսդրական գործունեությանը:
Մարեկ Բենդան հետաքրքրվել է թավշյա հեղափոխությունից հետո ընտրական համակարգում, ինչպես նաեւ տնտեսական, քաղաքական, իրավական ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքով, ձեռնարկվող քայլերով:
Հանձնաժողովի փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխում՝ բոլոր քաղաքական ուժերի մասնակցությամբ, ինչի մասին հայտարարությամբ հանդես է եկել խորհրդարանի ղեկավար Արարատ Միրզոյանը:
Հանձնաժողովի անդամներն անդրադարձել են խոսքի ազատությանը, կարեւորել մեզ մոտ եվրոպական իրավաքաղաքական մշակույթի ներդնումը, ժողովրդավարական կառույցների կատարելագործումը:

29 апреля заместитель председателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам А.Карапетян и члены комиссии встретились с делегацией Комиссии по конституционным и правовым вопросам Палаты депутатов Чешской Республики во главе с Мареком Бендой.
Приветствуя чешских парламентариев в НС, А.Карапетян подчеркнула важность развития двусторонних дружественных отношений. Она отметила, что в последние годы в итоге сотрудничества   армяно-чешские связи достигли высокого уровня.
Зампредседателя комиссии особо выделила роль Марека Бенды в принятии резолюции о признании Геноцида армян в парламенте Чехии.
Подчеркнута важность взаимных визитов групп дружбы, содействующих развитию межпарламентских связей, обмену опытом. А.Карапетян обратилась к законодательной деятельности комиссии.
Марек Бенда поинтересовался ходом проводимых после бархатной революции реформ и предпринимаемыми шагами в избирательной системе, в экономической, политической, правовой сферах.
Зампредседателя комиссии сообщила, что в скором времени намечается реформа Избирательного кодекса – с участием всех политических сил, о чем объявил глава парламента А.Мирзоян.
Члены комиссии обратились к свободе слова, внедрению европейской политико-правовой культуры, совершенствованию демократических структур в Армении.